START YOUR JOURNEY
Request a Prospectus

We hope that our prospectus will give you a feel of what we have to offer. Please click here to view our prospectus online

Alternatively, if you would prefer a hard copy, please fill out the form below.

If you have any queries, please do not hesitate to contact us at admissions@abberleyhall.co.uk or by telephoning Victoria Heath, Registrar on 01299 891 814.

Get Started
Your Child
Contact Information
Data submitted through this form will be accessed, processed and retained in accordance with the College's Privacy Notice

Senior Leadership Team
Jonnie BesleyHeadmaster
Nigel RichardsonDeputy Head
Matt Bennett-TomlinHead of Pastoral Care, Head of Boarding, DSL
Vanessa BeerHead of Academics
Emma GreenHead of Pre-Prep
Teaching Staff
Vicki AustenHead of English, LAMDA
Sylvie Baduel-ButlerFrench, Form Teacher, Head of Palace (Yr 3+4)
Catherine BeaumontHead of Learning Support, English
Simon BeeSenior Master, History, English, Head of 100s, Form Teacher
Vanessa BeerHead of Maths
Emma Bennett-TomlinHead of Girls' Games, English, R.S, Form Teacher, Pre-Prep PE
Matt Bennett-TomlinDirector of Sport, Geography, PE, Pre-Prep PE
James BeswickHead of Design Manufacture, Computing, Pre-prep ICT
Emma BlackmoreNursery Teacher
Katie Cook
Head of Science, Form Teacher
Michelle Crowther
Maths, Form Teacher
Rebecca DetheridgeClass 2 Teacher & Key Stage 1+ Co-ordinator
Forest School Teacher
Sophia DimmockPre-Prep Classroom Assistant
Emily Dobson Morris
Head of Classics, Form Teacher, Head of Shells.
Josephine A Drury
Science
Toby Dunham
Director of Music, Pre-Prep Music, Boys' Houseparent
Claire Eynon
Head of Dramatic Arts, Latin, French, RS, Maths, Pre-Prep Drama
Lesley FieldEnglish, Maths, Form Teacher
Jill FrazierHead of RS, Head of Removes, Form Teacher
Emma GreenHead of Pre-Prep & Early Years
Reception Teacher
Kim GreenDT Technician
Laura GroveSwimming Teacher,
Pre-Prep Classroom Assistant
Nina HainesPre-Prep Classroom Assistant
Michelle HaywardPool Manager, i/c Swimming and First Aid Training
John HilesHead of Computing. Maths, Design Manufacturing, Outdoor Education
Karon JamousPre-Prep Classroom Assistant
Claire KennedyMaths, Head of PSHE
Mark KennedyHead of History, Head of Top Year, Form Teacher
Will LeatherScience, Form Teacher
Susan ParkerSwimming Instructor
Sally PearsonRiding Instructor
Pauline PlowmanPre-Prep After School Care Manager,
Pre-Prep Classroom Assistant
Michael RavenHead of Geography, i/c Outdoor Education, Form Teacher
Mrs RicciBallet
Nigel Richardson
English
Hannah Ryan
Teacher Reception, Class 1 and 2, Girls' Housemistress
Jane RymanSports Coach
Sarah SalisburyClass 1 Teacher
Emma SymonsHead of Art, Librarian
Mila WebbHead of Modern Languages. French and Spanish
Tricia Webb
Pre-Prep School Secretary
Deborah WilliamsNursery Teacher & Early Years Co-ordinator

Support Staff
Bryony BarlingMedical Matron
Andrew BrethertonEstates Manager
Fiona CookSchool Secretary
Nick CorbettHead of ICT
Charlotte DunhamBoarding Assistant
Claire GeareyFinance Officer
Victoria HeathRegistrar
Fiona MackaySenior Medical Matron

Visiting Music Teachers
Amanda AllsopOboe, Saxophone, Clarinet
Helen BoolPercussion
Jeremy ColeGuitar
Claire DarbySinging, Piano
Colin HerbertGuitar
Janet HilesFlute, Piano
Andrew KirstyPiano
Nikki KristyLower Strings, Piano
Milada TarkaPiano, School organist and Accompanist
David TaylorBrass
Sarah WestwoodSinging