Co-educational
Day & Boarding 7-13 years,
Pre-Prep & Nursery 2-7 years.

Calendar

See latest team lists available in ical formatAvailable in iCal format

January 2019

Wednesday 23rd 14:00
Football v Winterfold 6s Colts A (a)
14:30
Football v Beaudesert 1st XI, 2nd XI Colts C (a)
14:30
Football v Beaudesert 3rd XI, 4th IX and Colts B (h)
14:30
Netball v Packwood U13 A, B + C (a)
14:30
Netball v King's Hawford U11A, U11B, U11C (h)
Friday 25th 11:00 to 13:00
Learning Support Parents' Meeting
12:30
Exeat Begins (Form 1s, Form 2s and Removes)
13:00
Exeat Begins (Shells, 100s and Top Year)
13:30 to 15:30
100s Parents' Meeting
Sunday 27th 19:00
Exeat Ends
Monday 28th 08:30 to 17:30
LAMDA Exams in The Howe Room
Tuesday 29th 14:30
Football v Winterfold and Hereford CJS U9A+B (h)
14:30
Netball v Winterfold and Moor Park U9 + U8 (h)
Wednesday 30th 10:00
Netball v Millfield Tournament U13A (a)
14:30
Football v Lucton 2nd XI, Colts B/C (a)
14:30
Football v Lucton 4th XI (h)
14:30
Football v Moor Park 1st XI, Colts B/C VII (h) 3rd XI, Colts A VII (a)
14:30
Netball v RGS U11 A+B (h)
Thursday 31st 14:30
Cross Country v Pinewood U13, U11 (a)

February 2019

Friday 1st 13:40
Performing Arts Showcase in the Ashton Hall
Saturday 2nd 14:30
Football v RGS 1st, 2nd XI (h), 3rd XI and 4th XI (a)
14:30
Boys' Hockey v The Elms Colts A+B VII (h)
14:30
Netball v Monmouth U13, U11A, B + C (a)
Sunday 3rd 10:00 to 13:00
Production Rehearsal
14:30
Cross Country Abberley Relays U13, U11 (h)
18:30
Candlemas Chapel Service - Brian Hart, Housemaster, Stowe School
Monday 4th 18:00
Swimming Gala v The Downs, Malvern U13, U12, U11, U10 (h)
Tuesday 5th 14:30
Football v RGS Springfield U9A+B (a)
14:30
Netball v Hereford CJS U8 (h)
Wednesday 6th 14:00
Rugby Sevens v Christ College Brecon 1st VII (a)
14:15
Netball v Bromsgrove U11 A, B, C (a)
14:30
Netball v Winterfold U13A, U13B (h)
14:30
Football v Winterfold 2nd, 3rd XI (h)
Thursday 7th 13:30
Netball v King's Hawford Tournament U9 (a)
Friday 8th 13:40
Performing Arts Showcase in the Ashton Hall
Saturday 9th 14:30
Netball v The Elms U13A, U13B (h), U11A, U11B (a)
14:30
Football v The Downs 1st XI, 2nd XI, 4th IX (h), Colts B+D VII (a)
15:00
Football v The Downs 3rd XI (h),Colts A+C VII (a)
Tuesday 12th 14:30
Football Tournament v King's St Albans U9 (a)
14:30
Football Tournament v Winterfold U9B (a)
14:30
Netball v King's Hawford U9, U8 (h)
Wednesday 13th 14:00
Netball v Cheltenham Ladies College Tournament U13A+B (a)
14:15
Netball v Cheltenham College Prep U11 B+C (h)
14:30
Football v Wycliffe 1st, 4th XI (a), 2nd, 3rd XI (h)
14:30
Football v King's Hawford Colts A, B, C, D VII (h)
15:00
Netball v Cheltenham College Prep U11 A (h)
Thursday 14th 17:00
Form 1 Play in the Ashton Hall
Friday 15th 12:30
Half Term Begins (Form 1s, Form 2s and Removes)
13:00
Half Term Begins (Shells, 100s and Top Year)
13:30 to 15:30
Shells Parents' Meeting
Saturday 23rd 13:00
Rugby 7s Packwood Tournament U13 (a)
Sunday 24th 19:00
Half Term Ends
Monday 25th 15:00 to 18:00
Production Rehearsal
Tuesday 26th 14:30
RGS U9 football tournament
14:30
Netball v RGS U9+U8 (h)
Wednesday 27th 09:30
Rugby 7s Monmouth Tournament U12 (a)
10:30
Worcestershire Hunt Meet
13:00
Rugby 7s Packwood Tournament U11 (a)
14:30
Football v Winterfold 1st, 2nd XI, U10 A+B (a)
14:30
Netball v Hereford CJS U11 B+C (a)
14:30
Netball v Lucton U13B and C (h)
15:15
Netball v Hereford CJS U11 A (a)

March 2019

Friday 1st 13:40
Performing Arts Showcase in the Ashton Hall
Saturday 2nd 10:15
Open Morning
13:00
Rugby 7s King's Tournament U11 (a)
14:30
Netball v The Downs U13 A,B,C (a), U11 A,B,C (h)
18:00 to 20:00
Production Rehearsal
Tuesday 5th 08:45
Pre-Prep Class 1 and 2 Music and Science trip to Birmingham
13:00 to 16:00
U13 Lady Taverners cricket competition (A)
13:30
Netball v RGS Tournament U9 (a)
14:30
Football v RGS U9B + U8 (a)
14:45
Netball v Winterfold U8 (a)
17:00
ABRSM Theory Exams
Wednesday 6th 13:00
U11A Shrewsbury netball tournament (a)
14:00
Football v King's Hawford Tournament Colts A (a)
14:15
Hockey v Bromsgrove 4th, 5th VII (a)
14:30
Football v RGS Colts B, C and D (h)
14:30
Netball v Winterfold U13 A+B (a), Ull B+C (h)
Thursday 7th 13:30
Pre-Prep World Book Day Dance Workshop in the Ashton Hall
Friday 8th 12:30
Exeat Begins (Form 1s, Form 2s and Removes)
13:00
Exeat Begins (Shells, 100s and Top Year)
13:30 to 15:30
Form 1 and 2 Parents' Meeting
14:30
Rugby VIIs - U11 Festival at The Elms
Sunday 10th 13:00
National X-Country Championships Malvern College U13+U11 (a)
19:00
Exeat Ends
Monday 11th Tuesday 12th
PEC second hand clothes sale
Tuesday 12th 14:30
Boys' Hockey v The Elms U9A+B (a)
14:30
Netball v The Elms U9 (a)
Wednesday 13th 10:30 to 13:00
The Worst Witch Theatre trip to Festival Theatre, Malvern Form 1 and 2
13:00
Netball v Packwood Tournament U12 (a)
13:15
Boys' Hockey v Bromsgrove U10 A+B (h)
14:30
Boys' Hockey v The Downs 2nd, 4th VII (h)
14:30
Netball v Lucton and RGS U11A and B
15:15
Boys' Hockey v The Downs 1st, 3rd VII (h)
15:30
Boys' HockeyDowns Tournament @ Malvern College Colts A (a)
Thursday 14th
Darwin Science Day at Shrewsbury
Friday 15th 08:00
School Sports photographs
10:00 to 16:00
Big Bang Fair at NEC for Rems and Form 2s
15:00 to 19:30
Production Technical Rehearsal
Saturday 16th 10:30 to 13:00
Production Rehearsal
13:30 to 15:30
Top Year and Removes Parents' Meeting
13:30 to 15:30
Swimming Gala for Form 2, Removes, Shells, 100s and Top Year
Sunday 17th 09:00 to 16:30
Production Dress Rehearsal
Monday 18th 15:30
Nursery 1 Parents' meeting week in Nursery 1 Classroom
Tuesday 19th 14:30
Boys' Hockey v The Downs U9A, B VII (h)
14:30
Netball v Malvern St James and Springfield @MSJ U9, U8 (a)
Wednesday 20th 14:30
Boys' Hockey v The Elms 1st, 2nd VII (a), 3rd, 4th VII (h)
14:30
Football v Hereford CJS Colts A, B VII (h), Colts C, D VII (a)
14:30
Netball v King's St Albans U11 B+C (h)
15:15
Netball v King's St Albans U11 A (h)
Thursday 21st 14:00
School Production
16:00
Swimming Gala v King's St Albans U9, U8 (a)
Friday 22nd 19:00
School Production
Saturday 23rd 14:30
Boys' Hockey v The Downs Colts A (a)
15:15
Boys' Hockey v The Downs Colts B (a)
19:00
School Production
Sunday 24th 10:00
Girls' Cricket Malvern College Indoor Tournament U13 (a)
14:00
U13 Rugby VIIs training afternoon with Kenyan IAPS sqaud Malvern College
Monday 25th 15:30
Nursery 2 Parents' meeting week in Nursery 2 Classroom
Tuesday 26th 18:00
Parents' evening for Reception, Class 1 and Class 2 in the Front Hall
Wednesday 27th 14:00
Football Colts Patrol Matches
14:30
Boys' Hockey v Moor Park 2nd/3rd, 4th/5th VII (h)
14:30
Netball v Moor Park U13 A+B (a), U11 B+C (h)
15:15
Boys' Hockey v Moor Park 1st VII (h)
15:15
Netball v Moor Park U13 C, (a), U11 A (h)
Friday 29th 13:00
End Of Term
14:00
Rugby VIIs - U13 Kings' Worcester Tournament